سازمان ملی استاندارد مکلف به اعمال روش‌های تایید انطباق محصول با استاندارد شد

سازمان ملی استاندارد مکلف به اعمال روش‌های تایید انطباق محصول با استاندارد شد

نمایندگان مردم در خانه ملت سازمان ملی استاندارد را مکلف به اعمال روش‌های تایید انطباق محصول با استاندارد کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 11 اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح تاسیس سازمان ملی استاندارد با مواد 24  و 25 موافقت و ماده 26 این طرح را برای بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع دادند.

براساس ماده 24 طرح مذکور؛ سازمان می‌تواند با بهره‌گیری از توانمندی‌های علمی و تحقیقاتی بخش خصوصی و دولتی در جهت ارتقای کیفیت و رقابت‌پذیری محصولات از طریق تشکیل مؤسسات تأیید صلاحیت‌شده علمی و تحقیقاتی استانداردسازی موجبات بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و پیشرفته و فعال در امر سنجش، کنترل و ارتقای کیفیت را فراهم کند.

همچنین در ماده 25 طرح تاسیس سازمان ملی استاندارد آمده است؛ سازمان مکلف است به‌منظور توسعه و تقویت نظام استاندارد‌سازی، مشابه با نظامهای بین‌المللی، انواع روشهای تأیید انطباق محصول با استاندارد اعم از گواهی یا اظهاریه انطباق را اعمال کند. چگونگی اجرای این ماده به‌موجب دستورالعملی است که حداکثر یکسال پس از تصویب این قانون به پیشنهاد سازمان به تصویب شورای‌عالی استاندارد می‌رسد.

در ماده 26 که به کمیسیون ارجاع شد آمده بود؛ آزمایشگاههای سازمان جز در موارد دارو و انرژی هسته‌ای و پرتوی در زمینه تعیین ویژگی کالاها و انطباق آن با استانداردهای مربوط، ضوابط فنی و تنظیم‌کردن وسایل سنجش، به‌عنوان آزمایشگاههای مرجع در کشور شناخته می‌شود.

براساس تبصره این ماده ارجاعی؛ سازمان می‌تواند با توجه به شرایط اقتصادی نسبت به ایجاد آزمایشگاههای مرجع منطقه‌ای اقدام کند.

لینک خبر /////

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.